Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzi rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych. Osoby rozważające zakup samochodu elektrycznego najczęściej obawiają się wysokich kosztów ładowania. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo kwestii kosztów ładowania samochodów elektrycznych i przedstawimy pomocne wskazówki, jak można je zmniejszyć.
Czynniki wpływające na koszt ładowania samochodów elektrycznych
Istnieje kilka czynników, które wpływają na koszt ładowania samochodów elektrycznych, w tym rodzaj używanej ładowarki, lokalizacja ładowarki, rodzaj używanej energii elektrycznej oraz rozmiar baterii. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników.
Typ ładowarki
Rodzaj ładowarki ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o koszt ładowania. Wiele osób z różnych powodów wybiera ładowanie samochodu przy użyciu ładowarek publicznych zazwyczaj na tzw. super chargerach. Największym plusem takiego rozwiązania jest to, że nie ponosimy kosztów zakupu i utrzymania stacji ładowania. Jednak ze względu na wysokie koszty pojedynczego ładowania coraz więcej osób decyduje się na domową stację ładowania jak Wallbox Home Eco, Wallbox Connect Home czy Wallbox Energy Control. W dłuższej perspektywie czasu jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne i optymalne dla portfela.
Warto wspomnieć również o tym, że rodzaj prądu, z którego korzysta ładowarka będzie miał spore znaczenie. „Szybkie” ładowarki są w stanie naładować auto nawet w niecałe 2 godziny, natomiast z racji tego, że korzystają one z prądu stałego o mocy 50 – 100 kW koszty ładowania automatycznie wzrastają.
Rodzaj energii elektrycznej
Rodzaj energii elektrycznej, używanej do ładowania samochodu elektrycznego również może być czynnikiem wpływającym na koszt ładowania. Posiadacze aut elektrycznych bardzo często decydują się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna lub wiatrowa oraz magazyny energii. W ten sposób dbając o środowisko mogą zaoszczędzić jeszcze więcej środków.
Wielkość baterii
Im większa bateria, tym więcej energii elektrycznej potrzebnej do jej naładowania, im więcej energii, tym wyższy koszt pojedynczego ładowania. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły podczas zakupu samochodu. Bardziej pojemna bateria to dłuższy czas spędzony na drodze, ale też większy koszt samego pojazdu jak i samego ładowania. Dla rozwiązań oferowanych przez Wallbox Polska – stacje ładowania o mocy 11 – 22 kW – ładowanie samochodu, który posiada baterię o pojemności średnio ok 65 kWh zajmie od 3 h (Stacja Chargespot Connect Public) do 6 h (Wallbox Home Eco, Wallbox Connect Home czy Wallbox Energy Control).
Lokalizacja ładowarki
Na koszt ładowania samochodu elektrycznego może wpłynąć również lokalizacja ładowarki. Koszt może się zwiększyć, jeśli samochód jest ładowany na obszarze o wysokich cenach energii elektrycznej. Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy warto ładować samochód w miejscach, gdzie koszt kWh jest niski.
Jaka jest średnia cena ładowania samochodu elektrycznego?
Wiemy już jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt ładowania. Aby uzyskać lepsze wyobrażenie o kosztach ładowania samochodu elektrycznego warto spojrzeć na konkretne liczby. Dla celów tego porównania założymy, że lokalizacja ładowarki jest taka sama, a rodzaj używanej energii elektrycznej jest taki sam.
Koszty ładowania na standardowych stacjach publicznych zaczynają się od ok. 1,60 zł za kWh 9ładowanie AC). Im szybsze ładowanie, tym koszt wzrasta. Najwięcej za ładowanie samochodu zapłacimy na stacjach szybkiego ładowania, gdzie ceny za kWh dochodzą do poziomu 3 zł., a na niektórych stacjach je przewyższają (ładowanie DC)
Korzystając z ładowarki domowej można oczekiwać, że zapłacimy około 0,80 gr za kWh przy założeniu, że używamy standardowego ładowania np. wykorzystując Wallbox Home Eco, Wallbox Connect Home czy Wallbox Energy Control. Jest to zazwyczaj najbardziej opłacalny sposób ładowania samochodu elektrycznego. W przypadku ładowania samochodu powyższymi ładowarkami z naszej sieci domowej możemy skrócić czas ładowania do 6 – 8 h.
Porady dotyczące obniżenia kosztów ładowania samochodu elektrycznego
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach ładowania swojego samochodu elektrycznego powinieneś postawić na korzystanie z ładowarki domowej wykorzystując Wallbox Home Eco, Wallbox Connect Home czy Wallbox Energy Control oraz unikać ładowania samochodu w punktach publicznych.
Dodatkowo warto sprawdzić w jakich godzinach występują najwyższe stawki za energię elektryczną i ładować auto poza godzinami szczytu lub jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną rozważyć zakup magazynów energii.
Podsumowanie
Podsumowując, koszt ładowania samochodów elektrycznych może się różnić w zależności od rodzaju używanej ładowarki, lokalizacji ładowarki, rodzaju używanej energii elektrycznej i wielkości baterii. Ładowanie samochodu w domu wykorzystując Wallbox Home Eco, Wallbox Connect Home czy Wallbox Energy Control jest o wiele tańsze, a zaoszczędzone pieniądze mogą w krótkim czasie pokryć koszt zakupu ładowarki.